Witam miłych klientów.

Rok 2014 to nowe zmiany w ustawie o VAT.

Od 1 kwietnia wchodzą zmiany dotyczące użytkowania samochodów w działalności gospodarczej i odliczania VAT od zakupów związanych z ich eksploatacją.

Samochody osobowe (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony)

 1. Z założenia od użytkowania takich pojazdów można odliczyć tylko 50% podatku VAT (naprawy, części, leasing itp),
 2. Od zakupu paliwa do takich samochodów przejściowo (do 30 czerwca 2015) obowiązuje całkowity brak możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa
 3. Można będzie odliczać 100% podatku VAT od użytkowania samochodów osobowych jeśli wykorzystuje się je wyłącznie do działalności gospodarczej:
  • taki przypadek należy zgłosić do US do dnia 7 kwietnia 2014
  • należy prowadzić bardzo szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu. Ewidencja musi zawierać między innymi stan licznika na początku i na końcu miesiąca, każdy przejechany kilometr wynikający ze stanu licznika musi dotyczyć działalności gospodarczej.
 4. Za samochód wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej uznaje się taki samochód, którego konstrukcja wyklucza jego użycie do celów innych niż działalność gospodarcza (jeden rząd siedzeń+typu van, wielozadaniowy lub pick-up, kabina z jednym rzędem siedzeń+nadwozie konstrukcyjnie oddzielnym elementem pojazdu, pojazdy specjalne typu:koparka, ładowarka, żuraw, podnośnik itp.)
 5. Przy użytkowaniu pojazdów wymienionych w pkt.4 nie obowiązuje zgłoszenie do US, nie ma też potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
 6. W przypadku zakupu pojazdów w leasingu (po 1-01-2014), od których można było odliczać pełny VAT w okresie od 01-01-2014 do 31-03-2014, można zachować te zasady pod warunkiem rejestracji takiej umowy w US (30 dni od 1 kwietnia 2014)
 7. Przypadek szczególny:
  • można odliczać 50% ( lub 100% przy spełnieniu warunków jak w pkt.3) podatku VAT od paliwa przy użytkowaniu samochodów, w których liczba miejsc łącznie z kierowcą wynosi:
   • 1, a dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
   • 2, a dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg
   • 3 lub więcej – a dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
 8. Przestał obowiązywać limit odliczenia podatku VAT od leasingu i najmu (było 60% nie więcej niż 6 tys.). Nawet jeśli ktoś już wykorzystał ten limit, teraz będzie ponowna możliwość odliczania podatku VAT, pomimo uprzedniego wykorzystania limitu.

 

Oczekuję od Państwa, deklaracji czy decydujecie się Państwo na to aby zgłosić do US, że samochody osobowe będę wykorzystywane tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej.

Taki fakt zgłoszę do US na odpowiednim druku. W przypadku braku takiej deklaracji przyjmuję, że samochody będą użytkowane w sposób mieszany tj. do działalności i prywatnie (50% odliczenia podatku VAT).

 

Wiem, że pewno będzie dużo wątpliwości, proszę o kontakt telefoniczny, wyjaśnię to po raz wtóry, już na konkretnych przypadkach.

 

Maria Kabuła Pozdrawiam,
Maria Kabuła
Główna księgowae-mail: mkabula@biurorachunkowemarka.pl
tel: 42 209 28 28
fax 42 292 01 17
strona: www.biurorachunkowemarka.pl